Dünyanın 7 harikası hangileridir? Kısaca açıklamaları

Dünyanın 7 harikası hangileridir? Kısaca açıklamaları

Yazar: Demet SÖNMEZ
09-06-2019 05:48
144
  • Keops Piramidi

Milattan önce 2560 yılında Mısır’da inşa edilen piramidin yapım süresi 20 yıldan fazladır.  Piramit ünlü firavun Keops tarafından yaptırılmış ve sırrı hala çözülememiştir.  En eski yapı olarak dikkat çeken bu piramit, yedi harika arasında bugüne ulaşmayı başaran tek yapı olarak göze çarpmaktadır. 

  • Babil’in Asma Bahçeleri

Milattan önce 7. yüzyılda Mezopotamya’da inşa edilen bahçelerin, ne kadar sürede yapıldığı bilinmiyor. Sular ve birçok egzotik bitki ile süslenen çok katlı bu bahçeler hakkındaki bilgiler, antik metinlerde ve daha sonra çizilmiş tablolarda yer almaktadır. Gerçek olduğuna dair kesin bir kanıta ulaşılamamıştır.

  • Zeus Heykeli

Milattan önce 5. yüzyılda Olimpia bölgesinde inşa edilen bu heykel 12 metre yüksekliğe sahiptir. Heykel eski Yunan gökyüzü tanrısı olan Zeus’a adanmıştır. Metal parçaların yanı sıra altın ve fildişi kullanılarak yapılmış olan bu heykel, daha sonraki yıllarda çıkan büyük bir yangın sonucunda yok olmuştur.

  • Rodos Heykeli

Milattan önce 3. yüzyılda Rodos’ta inşa edilen heykelin yapımı 12 yıl sürmüştür. Bronz, demir ve taş kullanılarak inşa edilen yapı 32 metre yüksekliğindedir. Güneş Tanrısı Helios’a ithafen inşa edilen heykel, yapımından kısa bir süre sonra gerçekleşen deprem sonrasında kırılmış ve harabe olarak kalmıştır.

  • İskenderiye Feneri

Milattan önce 290 yılında inşa edilen yapı Mısır’ın İskenderiye sahilinde bulunmaktadır. Fenerin yapımı yaklaşık olarak 40 yıl sürmüştür. Yüksekliği 166 metre olan fener, 50 kilometre uzaktan bile rahatça görülebilmekte idi. İskenderiye Feneri 15. yüzyılda tamamen yok olmuş, bu zamana kadar da ticaret ve gemicilik faaliyetleri amacıyla kullanılmıştır.

  • Halikarnas Mozolesi

Milattan önce 350 yılında Bodrum bölgesinde inşa edilen yapının yüksekliği 45 metre civarındaydı. Ayrıca yapının dört bir tarafında heykeller bulunuyordu. Her heykel farklı bir heykeltıraş tarafından inşa edilmiş olan Halikarnas Mozolesi 16. asra kadar varlığını korumuştur.

  • Artemis Tapınağı

Milattan önce 550 yılında inşa edildiği düşünülen tapınağın yapımı 120 yıl sürmüştür.  Mermerden inşa edilmiş olan bu tapınak, ayrıca Diana Tapınağı adıyla da bilinmektedir. Artemis Tapınağı daha sonra restore edilmiş ancak günümüze ulaşmayı başaramamıştır.

Yazar: Demet SÖNMEZ

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ

-