Hazımsızlığa İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Hazımsızlığa İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Yazar: Demet SÖNMEZ
12-06-2019 08:33
161
  • Anason çayı 

Hazımsızlık, gaz ve şişkinliğe iyi gelir. Anason bitkisini kaynayan suya atıp içerisine tarçın ve limon ilave edebilirsiniz. Gün içerisinde 1 - 2 fincan anason çayı içebilirsiniz. Gaz problemi yaşayan küçük çocuklarda ve bebeklerde günde 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde verilmesi önerilir.

  • Rezene çayı

Gaz ve şişkinlik şikayetlerinde çokça tercih edilen bir bitki çayıdır. Kalınbağırsak sancılarını giderir. Kasları yumuşatan ve spazmlara iyi gelen rezene gaz ve şişkinliği azaltır. Midesi bulananlar ve karın ağrısı çekenlerin kullanması uygundur.

  • Kimyon

Gaz şikayetlerinde oldukça etkili ve sık tüketilen baharat olarak bilinir. Çorbalara,  yemeklere ve bitki çaylarına ilave edilerek tüketilebilir. Anason gibi bebek gaz şikayetlerinde oldukça etkilidir.

  • Papatya

Özellikle çay olarak da tüketilebilmesi sebebiyle vücuda birçok fayda sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bağırsak sorunlarını ortadan kaldırır. Tüketim önerisi olarak 3 çay kaşığı bitki fincana konur ve üzerine kaynar su dökülür, üzeri kapanarak 5-10 dk. demlenir ve yemeklerden sonra tüketilmesi önerilir.

 

Yazar: Demet SÖNMEZ

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ

-